• 09131510557
  • 035-32275636

بلوک هبلکس چیست ؟

همه چیز درباره بلوک هبلکس و تولید بلوک هبلکس

هبلکس به نوعی از بتن که میزان تخلخل بالایی دارد و از وزن کمی برخوردار است گفته می شود که در ساختمان سازی از آن استفاده می شود. بلوک ها را در انواع مختلفی تولید می کننند که یکی از معروف ترین انواع آنها بلوک هبلکس می باشد. بلوک هبلکس ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی دارد که باعث استفاده گسترده از آن شده است و این ویژگی ها سبب شده تا مهندسین ساختمانی استفاده از این نوع بلوک ها را برای ساخت ساختمان پیشنهاد دهند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با این موضوع که بلوک هبلکس چیست و چه کاربردهایی دارد آشنا کنیم.

بلوک هبلکس چیست

بلوک ها را در انواع مختلفی مانند بلوک سبک، بلوک هبلکس، بلوک نیمه سنگین، بلوک سنگین و ... دسته بندی می کنند که هر یک از بلوک های گفته شده دارای ویژگی های مخصوصی بوده و در مورد خاصی کاربرد دارند. بلوک هبلکس بلوکی است که بسیار متخلخل بوده و ساختار آن به صورت توپر می باشد. وزن این بلوک بسیار کم بوده و از این رو از آن در مواردی مانند دیوارچینی ساختمان ها استفاده می شود. این نوع از بلوک ها نصب راحتی داشته و به علت حجم بالایی که دارند به سرعت بالا می آیند و اجرای آنها در ساختمان زمان کمی را مصرف می کند.

نحوه تولید بلوک هبلکس چگونه است؟

مواد اولیه برای تولید بلوک هبلکس سیلیس، آهک و سیمان می باشد. سه سیلوی سیمان، آهک و سیلیس برای تولید بلوک هبلکس وجود دارد. در ابتدا مخلوطی از سیلیس و آب تولید شده و بعد از آن سیمان و آهک به آن افزوده می شود. تمام این مواد در میکسر ریخته شده تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شده و وارد قالب شوند. دوغاب تولید شده را تا نصفه قالب می ریزند و اجازه می دهند تا مخلوط گفته شده در قالب حباب های هوا را آزاد کند. پس از مرحله کنترل کیفیت محصول، بلوک ها وارد اتوکلاو شده و در دما و فشار معینی پخته می شوند و بلوک هبلکس تولید شده به بازار عرضه می گردد.

مزایای بلوک هبلکس چیست

بلوک هبلکس مانند بلوک سبک از وزن کمی برخوردار است و به این علت با به کار بردن آن در ساختمان، وزن کلی ساختمان کم خواهد شد. عایق بودن در مقابل حرارت و صدا از مشخصه های اصلی بلوک هبلکس می باشد و ضد حرارت بودن آن باعث می شود تا ساختمان در مقابل آتش سوزی مقاومت بالایی داشته باشد.

انعطاف پذیری این نوع بلوک بسیار بالا بوده و سطح سفید و هموار آن باعث می شود تا نیازی به صاف کردن آن با گچ یا سیمان نباشد. استفاده از میخ و پیچ در بلوک هبلکس امکان پذیر است و این ابزار به راحتیی در این بلوک فرو می روند. قیمت مناسب این بلوک ها باعث می شود تا هزینه کلی ساخت ساختمان پایین بیاید.

کاربرد بلوک هبلکس چیست

  • مهم ترین کاربردی که برای بلوک هبلکس وجود دارد استفاده از آن در دیوارچینی ساختمان ها می باشد که به علت بزرگ بودن این بلوک ها سرعت بالا رفتن دیوار بسیار زیاد خواهد بود.
  • در صورتی که بخواهید ساختمانی که در برابر زلزله و آتش سوزی مقاوم باشد بسازید پیشنهاد می شود که از بلوک هبلکس در ساختمان خود استفاده نمایید.
  • در کف سازی ساختمان می توان از بلوک های هبلکس که شکسته هستند استفاده کرد و از این طریق در مصرف مصالح صرفه جویی کرد و هزینه ها را پایین آورد.
  • بلوک هبلکس مانند بلوک سبک توانایی بالایی در جذب آب و رطوبت دارد و این مزیت مهمی برای این بلوک ها به شمار می آید.
  • این بلوک ها می توانند از ورود جانداران و حشرات موذی به داخل ساختمان جلوگیری نمایند.

نکاتی در رابطه با بلوک هبلکس

در هنگام اجرای بلوک هبلکس نیاز است تا آن را به وسیله آب خیس کرد که این کار باعث می شود تا وزن بلوک بالا رفته و پس از این که آب آن خشک شد بلوک مقداری جمع گردد. این مورد را می توان یکی از معایب بلوک هبلکس دانست که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت. قیمت این نوع بلوک به علت فرایند ساختی که دارد مقداری گران تر از سایر بلوک ها می باشد و می توان آن را هم به صورت فله و هم به صورت بسته بندی خریداری کرد.

برچسب ها: