• 09131510557
  • 035-32275636

تاریخچه بتن سبک اتوکلاو شده

تاریخچه

تاریخچه بتن سبک اتوکلاو شده

تاریخچه بلوک  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Axel_Eriksson.jpgسبک اتوکلاو شده (AAC)  به دهه  1920  در سوئد باز میگردد. سال هایی که سوئد به دلیل از بین رفتن جنگل ها نیاز شدیدی به چوب برای ساخت و ساز پیدا کرد و مطالعات برای پیدا کردن ماده ای که خواص چوب را داشته باشد ولی معایب چوب را نداشته باشد شدت گرفت.  

تا اینکه در سال 1924 محققی به نام دکتر اکسل اریکسون معمار و استادیار دانشکده  ساختمان  به همراه هنریک گروگر در دانشگاه سلطنتی تکنولوژی به کشف ماده ای نائل آمد که خواصی مانند چوب داشت. در سال 1929 تولید این ماده در شهر ایکسول سوئد در اولین شرکت تولید این ماده به نام ایکسول گازبتونگ شروع شد که بعد ها این شرکت اولین و بزرگترین برند تولید بتن سبک اتوکلاوی به نام ایتونگ را در جهان بنیان گذاشت.

 در موفقیت های پی در پی ایتونگ و کیفیت و خواص بی نظیر بلوک های سبک اتوکلاوی، شرکت دیگری به نام سیپورکس در سال 1934 برای تولید این محصول بنیانگذاری شد و بدل به رقیب شرکت ایتونگ شد. این شرکت با نوآوری هایی در توسعه این محصول کوشید تا در سال 1935 محصول تقویت شده بتن سبک را معرفی نمود که با در واقع با تقویت بتن سبک با آرماتور ساخته می شد. در سال 1943 پیمانکاری به نام جوزف هبل از آلمان غربی، که در ساخت ماشین آلات تبهر  داشت، به مزایای بتن سبک اتوکلاوی پی برد و بر آن شد که بلوک سبک ساختمانی را با این ماده تولید نماید. او موفق شد با ابداع روش های مکانیزه اندازه گیری، مخلوط کردن و قالب گیری و برش و همچنین معرفی روش تولید کیک مسطح در این صنعت انقلابی ایجاد نماید.
پس  از جنگ جهانی دوم آلمان، بریتانیا، سوئد، دانمارک و هلند خود را به عنوان مراکز اصلی تولید بتن سبک به دنیا معرفی کردند.  البته این واقعیت این است که این کشورها، از تکنولوژی های مختلفی برای تولید محصولات مشابه استفاده می کردند. پس از پیروزی قاطعانه ماده بتن سبک اتوکلاوی در عرصه بین المللی، رقابت بین امللی بر سر تسخیربازار ها جدی تر شد. در دهه 1980، سیطره سوئدی ها  با توجه به رکود بازار داخلی رو به کاهش رفت و در نتیجه فعالیت های سیپورکس را به http://www.iaacpa.org/images/history.pngحداقل رسید در نتیجه هیچ کارخانه جدیدی از توسط سوئدی ها در سال 1990 ساخته نشد.

در طول دهه 1980 آلمانها دانش فنی تولید بتن سبک معرفی شده توسط شرکت ایتونگ سوئدی را به طرز قابل توجهی توسعه و بهبود دادند.

 با وجود رقابت شدید، چندین کارخانه جدید در آسیا، خاورمیانه و اروپای شرقی، بر اساس چهار تکنولوژی متفاوت، تاسیس شدند. در ابتدای دهه 1990 برای اولین بار ماشین آلات جدید تولید بتن سبک به چین عرضه شد. از آن به بعد خروج تکنولوژی از اروپا و تولید این ماده در سراسر دنیا گسترش یافت. در سال 2014، بیش از 3000 کارخانه تولید بتن سبک با ظرفیت تولید بیش  از 450 میلیون متر مکعب در سال از بلوک های غیر مسلح در حال فعالیت بوده اند

تولید انبوه بلوک به صورت گسترده دنیا را در نوردیده به نحوی که در مرکز و شرق اروپا، هند، ژاپن، کره، استرالیا و اروپای غربی رو به گسترش است و تکنولوژی نیز به سمت تولید هر چه بیشتر پانل های مسلح از جنس بتن سبک همچنین تولید بلوک هایی با دقت ابعادی بالاتر به پیش می رود.

 

 

 

 

 

برچسب ها:بلوک AAC